TRANSLATOR

Za nami spotkanie z Romaną Romanyszyn i Andrijem Łesivem kończące projekt "OKO na świat dzieci. Wyprawa w przestrzeń książki"

19 października w Ośrodku Książki Obrazkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej (OKO, ul. Braci Wieniawskich 5) gościliśmy wspaniałych ilustratorów z Ukrainy – Romanę Romanyszyn i Andrija Łesiva, którzy zaprezentowali swoją autorską książkę The War That Changed Rondo, do której wykonali ilustracje. Przeprowadzili też warsztaty plastyczne z dziećmi i młodzieżą. Wydarzenie zakończyło trwający od początku września projekt „Oko na świat dzieci. Wyprawa w przestrzeń książki” dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015.
Podczas wernisażu ilustratorzy opowiedzieli o swojej codziennej pracy we Lwowie i nagrodach, jakie otrzymali w ostatnich latach, w tym najważniejszej nagrodzie Bologna Ragazzi Award w kategorii Opera Prima na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży w Bolonii (2014). Podczas warsztatów artyści skupili się na swojej ostatniej autorskiej książce The War That Changed Rondo, nawiązującej do aktualnej sytuacji na Ukrainie, do wojny, do postrzegania jej oczami dzieci. Owocem warsztatów były ręcznie wykonane exlibrisy, ozdobne znaki, na których dzieci obok grafiki odzwierciedlającej ich osobowość, umieściły też swoje imię i nazwisko.
Patronat nad wydarzeniem sprawują: Polska Sekcja IBBY, Kwartalnik RYMS Kurier Lubelski, TVP Lublin, Radio Lublin oraz Radio Centrum.

 

Dorota Klementewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz