TRANSLATOR

Piąta edycja „Sektora 3.0”

27 i 28 maja 2015 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się piąta edycja konferencji „Sektor 3.0”. W wydarzeniu, które wzbudziło rekordowe zainteresowanie, wzięło udział ponad 500 osób – członków organizacji pozarządowych, przedstawicieli biznesu, administracji publicznej oraz świata nauki, kultury i sztuki. 

„Sektor 3.0” to największe w Polsce spotkanie dotyczące wykorzystania nowych technologii w podejmowanych przez instytucje i organizacje działaniach oraz inicjatywach społecznych i obywatelskich. Osoby odwiedzające „Sektor” w pierwszym dniu spotkania miały okazję wziąć udział w prelekcjach, seminariach i debatach w Centrum Nauki Kopernik, a w drugim dniu w warsztatach w siedzibach instytucji, organizacji i firm wspierających wydarzenie.

Dzień pierwszy
„Sektor 3.0” otworzyły wystąpienia przedstawicieli administracji publicznej – Romana Dmowskiego, Wiceministra Administracji i Cyfryzacji oraz Marii Wasiak, Minister Infrastruktury i Rozwoju. Moderatorem sesji inauguracyjnej był Michał Boni, Poseł do Parlamentu Europejskiego, w latach 2011-2013 Minister Administracji i Cyfryzacji. Na spotkaniu wystąpili także zagraniczni goście i prelegenci, między innymi Ivan Owen, reprezentującego e-Nable Community Foundation, University of Washington, czy profesor Junseok Hwang z Seoul National University. Inspirujące wykłady ekspertów przedstawiały szerszą perspektywę możliwości stosowania nowych technologii oraz promocji wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Tuż po części inauguracyjnej odwiedzający konferencję goście mogli wziąć udział w trzech wybranych spośród 18 propozycji seminariach, zgrupowanych w sześciu blokach tematycznych, które odnoszą się do hasła More Digital. Seminaria podzielono na bloki: social, hardware, cloud, video, fundraising oraz mobile. Każdy z bloków składał się z trzech spotkań. Wśród wiodących tematów znalazły się między innymi wykłady „Social media w działaniach edukacyjnych”, „Virale w Internecie – po co i dla kogo?” czy „Jak stworzyć ciekawe video promujące ważny temat?”

Po części seminaryjnej odbyły się pokazy nowych technologii. Dodatkowo w strefie targowej przygotowano dla uczestników stoiska partnerów konferencji, na których prezentowano m.in. nowoczesne narzędzia do promowania inicjatyw w mediach społecznościowych. Pierwszego dnia odbyły się także dwie równoległe debaty, w trakcie których uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami i opiniami.

Dzień drugi

Drugiego dnia uczestnicy „Sektora 3.0” mieli okazję uczestniczyć w 10 warsztatach odbywających się równolegle w siedzibach instytucji, organizacji i firm wspierających konferencję lub będących jej partnerami. Wśród nich wymienić warto m.in. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Microsoft, Intel czy Digital Economy Lab UW, które łączy różne dyscypliny i środowiska naukowe, by wspólnie działać na rzecz nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Uczestnicy mogli wybrać warsztaty nt. innowacyjnych działań na rzecz aktywizacji cyfrowej, dostępności zawartości strony www, komunikacji w mediach społecznościowych, użycia technologii w działaniach edukacyjnych oraz dotyczących motywowania odbiorców działań instytucji.

Kolejna edycja „Sektora 3.0” przeszła do historii, pozostawiając wśród uczestników przeświadczenie, że nowe technologie to nie tylko ciekawostka dla informatyków. To także ogromne wyzwanie, jakie stoi przed instytucjami, które w dobie dynamicznie rozwijających się technologii informacyjnych i komunikacyjnych są lub będą zmuszone do ponownego zdefiniowania swoich metod działania, ale również obszarów, w których je realizują. Warto wykorzystywać potencjał nowych technologii i to, że są one dostępne dla każdego.Magdalena Rademacher

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz