TRANSLATOR

Spuścizna po Różewiczu trafi do Ossolineum

Spuścizna po Tadeuszu Różewiczu, m.in. rękopisy oraz korespondencja i książki, trafi do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
W czwartek, w przeddzień pierwszej rocznicy śmierci Tadeusza Różewicza, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz poinformował, że spuścizna po poecie trafi do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. „Poproszę rodzinę mistrza, aby pozwoliła nam zakupić pamiątki po nim i przekazać Ossolineum. Wiem już, że taka propozycja będzie przyjęta przez wszystkich zainteresowanych. Jest ona zgodna z wolą pana Tadeusza″ - powiedział PAP Dutkiewicz.

Prezydent wyjaśnił, że na spuściznę po poecie, który przez wiele lat mieszkał we Wrocławiu, składają się m.in. rękopisy, korespondencja oraz książki. „To bardzo cenne pamiątki, na przykład jest tam bogata korespondencja Tadeusza Różewicza z Jerzym Nowosielskim czy książki z dedykacjami Leopolda Staffa oraz Juliana Tuwima″ - mówił prezydent.

Szczegóły związane z zakupem pamiątek po Różewiczu i przekazaniem ich do Ossolineum mają być znane za kilka miesięcy. Po tym, jak cenne zbiory trafią do Ossolineum, zostaną poddane inwentaryzacji i opracowaniu. Prezydent chciałby, aby w przyszłości pamiątki po Różewiczu były dostępne dla zwiedzających.

Różewicz zmarł 24 kwietnia 2014 r. we Wrocławiu.

Źródło:

Fot.
Jerzy Olek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz