TRANSLATOR

Józef Hen z nagrodą Odry

Józef Hen został laureatem Nagrody „Odry” za rok 2014. Rada Redakcyjna i Zespół miesięcznika „Odra” uhonorowały autora za „wydany w ubiegłym roku tom Dziennika ciąg dalszy, kontynuacji Dziennika na nowy wiek, będącego wnikliwą diagnozą stanu świadomości społeczeństwa polskiego XXI wieku. Dzienniki to jednocześnie zwieńczenie obszernej twórczości nestora polskiej literatury, na którą składają się tak wybitne powieści jak Nikt nie woła, epickie wspomnienia z Nowolipiem na czele, biograficzne eseje: Ja, Michał z Montaigne czy Mój przyjaciel król, a także scenariusze wielu głośnych filmów i seriali”.
Dziennika ciąg dalszy ukazał się nakładem Wydawnictwa Literackiego pod koniec 2014 roku. Tekst powstawał na przestrzeni lat 2008–2013. Hen dzieli się z czytelnikami swoją codziennością, rozmowami, spotkaniami, troską o najbliższych. Spisuje wrażenia z lektur i podróży. W dzienniku nie tyle rejestruje bieżące wydarzenia – polityczne, kulturalne, towarzyskie – co raczej przygląda się im z humorem, z perspektywy własnego doświadczenia. Niezwykłe oczytanie autora i plastyczny styl sprawiają, że przed nami wyjątkowa książka o współczesności, zderzającej się od czasu do czasu, boleśnie, z historią.

Nagroda miesięcznika „Odra” przyznawana jest od 1961 r. Wśród laureatów są wybitni pisarze, artyści, naukowcy, tacy jak Czesław Miłosz, Ewa Lipska, Olga Tokarczuk, Karl Dedecius. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Jerzy Pilch, między innymi za powieść Wiele demonów i wydany w Wydawnictwie Literackim Drugi dziennik.


Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz