TRANSLATOR

"Zawieszone" książki we włoskich księgarniach

Po rozpowszechnionym we Włoszech zwyczaju tzw. zawieszonej kawy, czyli płacenia w barze za jej dodatkową filiżankę dla kogoś, kto poprosi o nią, choć nie ma pieniędzy, obecnie coraz popularniejsza jest tradycja zawieszonej książki w księgarniach.
Widniejące w wielu włoskich księgarniach ogłoszenia: "Tu praktykuje się zwyczaj zawieszonej książki" oznacza, że płacąc w kasie, można kupić dodatkowy tom fundując go nieznanej osobie. Ci zaś, którzy nie mają pieniędzy, zachęcani są do tego, by wejść i zapytać, czy ktoś zaoferował lekturę nieznajomemu.
Łańcuch "zawieszonej książki" rozpoczął się w Mediolanie i w krótkim czasie ten nowy zwyczaj, rozpropagowany również w portalach społecznościowych, dotarł do innych regionów Italii.
Z pomysłem tym wystąpił jeden z klientów inspirując się neapolitańską tradycją zostawiania w kasie pieniędzy na kawę dla kogoś, kto nie może sobie na nią pozwolić. Płacąc za swoje książki zostawił również pewną sumę pieniędzy na książkę przeznaczoną dla kogoś innego.
W mediolańskiej księgarni w ciągu zaledwie kilku dni przekazano w ten sposób uboższym miłośnikom czytania ponad 50 książek.
W Salerno na południu Włoch inicjatywa ta skierowana jest przede wszystkim do nastolatków. Zamiast za jedną książkę, mogą zapłacić za dwie robiąc w ten sposób prezent nieznajomemu rówieśnikowi z biedniejszej rodziny.
źródło: ksiazki.onet.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz