TRANSLATOR

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza do udziału w imprezach przygotowanych specjalnie na tą okazję! 

„Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa uważane są za klasykę literatury dziecięcej. Cykl, napisany w latach 50. kilkukrotnie został zaadaptowany na potrzeby radia, telewizji, teatru i kina. 23 kwietnia o godz. 15.00, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Lubelskich Dni Seniora, Filia nr 2 zaprasza na inscenizację „Jak powstała Narnia? Wokół cyklu C. S. Lewisa”. Wystąpią uczniowie Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Lublinie w ramach projektu szkolnego Czytać każdy może, którego opiekunem jest mgr Joanna Wójtowicz.


Urszula Gronowska - absolwentka Wydziału Humanistycznego UMCS. Miłośniczka sztuk pięknych i podróży po Dolnym Śląsku, Pogórzu Przemyskim, Warmii i Mazurach oraz górskich wędrówek i czeskiej Pragi, wielbicielka literatury hiszpańskiej w oryginale i tłumaczka, autorka opowiadań, w których ukazuje małe światy codzienności, myśli i uczuć.

Współautorka spektaklu multimedialnego "Malowane słowem i obiektywem". To autorski spektakl polegający na czytaniu krótkich utworów pisanych prozą wraz z jednoczesnym wyświetlaniem na ekranie zdjęć ściśle powiązanych z czytanymi tekstami. Całość uzupełniona jest podkładem muzycznym. Autorką wszystkich prezentowanych utworów jest Urszula Gronowska, zaś autorem zdjęć – Jacek Zaim. Artyści dopracowali się swojego autorskiego stylu i robią to profesjonalnie. Są laureatami wielu nagród polskich i międzynarodowych, medali, i wyróżnień jak choćby w tym roku - Nagroda Publiczności - The IAC Peter Coles International AV Competition czy uhonorowanie przez The Photographic Alliance of Great Britain (PAGB).

Pierwsze spotkanie Urszuli Gronowskiej z Jackiem Zaimem odbyło się w progach naszej filii bibliotecznej. Tym bardziej cieszy nas kolejne spotkanie z autorką, która tym razem promować będzie swoje książki "Malwina i parasol" oraz "Kolekcjonerka wspomnień".

Ośrodek Książki Obrazkowej OKO Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie ul. Braci Wieniawskich 5 serdecznie zaprasza 24 kwietnia 2014 roku o godz. 10 na uroczyste obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W ramach święta pragniemy zaprosić Państwa na uroczysty wernisaż wystawy ilustracji Krystyny Lipki-Sztarbałło połączony z jej wykładem na temat KSIĄŻKA OBRAZKOWA - WRÓG CZY SPRZYMIERZENIEC?, podczas którego autorka proponuje poszukać wraz z publicznością odpowiedzi również na inne pytania, np.: Jakie korzyści edukacyjne wnosi książka obrazkowa w relacje między dzieckiem i dorosłym? Na ile zmienia sam proces edukacji? Czy i w jaki sposób sprzyja kształtowaniu samodzielności przyszłego czytelnika?

Krystyna Lipka-Sztarbałło, wielokrotnie nagradzana i wyróżniana na prestiżowych konkursach ilustracji książki dziecięcej, należy do grona najciekawszych polskich twórców książki obrazkowej i jej gorących propagatorów. Odkrywała ją, wykonując wcześniej, między innymi takie rarytasy, jak: ilustracje do książek Anny Onichimowskiej Żółta zasypianka, Sen, który odszedł; Beaty Ostrowickiej Ale ja tak chcę!; Liliany Bardijewskiej Moje – nie moje; do wiersza Danuty Wawiłow Nie wiem kto; Marii Marjańskiej-Czenik Nic, dochodząc do takich książek, jak: Heekyoung Kim Dokąd iść? Mapy mówią do nas; Lee Hyo Jin Mały Wiking, czy wydanej niedawno autorskiej książki Łazienkowe pytania.

Na godzinę 15 zaplanowane są również, w tym samym miejscu, warsztaty plastyczne prowadzone przez Krystynę Lipkę-Sztarbałło, na które serdecznie zapraszamy dzieci i zainteresowanych rodziców. Artystka proponuje samodzielne wykonanie plakatu z wykorzystaniem książki autorskiej Łazienkowe pytania i rozmowę o plakacie: czemu służy plakat, jakie zachodzą różnice pomiędzy afiszem, plakatem i reklamą.

Anna Czerwińska-Rydel – muzyk, pedagog, gdańska autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach: Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie (2010), W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie (2011);Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku – (2012), Sto tysięcy kartek, opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim – (2013) Współtwórczyni portalu Internetowego o Chopinie www.echopin.pl, który powstał we współpracy z Ministerstwem Kultury i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o Heweliuszu, Fahrenheicie i Schopenhauerze); na ten projekt otrzymała stypendium dla twórców Prezydenta Miasta Gdańska,oraz stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2012 roku otrzymała nagrodę BolognaRagazzi Award 2012 dla książki „Wszystko gra”.


„Mądrość z Natury” to cykl bajek edukacyjnych o charakterze społecznym, opatrzonych mistrzowskimi nagraniami lektorskimi, pięknymi kompozycjami muzycznymi, unikatowymi ilustracjami, jak i stronami do kolorowania. Autor, Michał Zawadka, w swojej premierowej pozycji przedstawia młodemu odbiorcy najcenniejsze relacje z drugim człowiekiem i naturą, opierając się na mądrości wypracowanej przez miliony lat przez przyrodę. Za pośrednictwem jej piękna, przedstawionego w zabawny, miły sposób autor prezentuje w swoich wierszach ponad 460 faktów z encyklopedycznej wiedzy, opisując świat zwierząt małych i dużych, znanych i lubianych. Morały bajek uczą przyjaźni, szacunku, umiaru, tolerancji, troski, roztropności, umiejętności dostrzegania i miłości do otaczającego nas świata. „Mądrość z Natury” to zarazem swoistego rodzaju manifest ochrony zwierząt, mający na celu kreować w młodym człowieku podświadome dbanie o piękno natury, aby w przyszłych latach nasza planeta miała szansę dzielić się swoją mądrością z natępnymi pokoleniami. 

W nagraniach bajek udział wzięli: Piotr Adamczyk, Krystyna Czubówna, Karolina Gruszka, Joanna Jabłczyńska, Robert Janowski, Cezary Pazura, Maciej Stuhr. Do „Mądrości z Natury” dołączyła także szanowana i ceniona społecznie na całym świecie organizacja UNICEF. Z każdego sprzedanego egzemplarza 1 PLN zostaje przekazany na cele organizacji. Publikacja spotkała się z bardzo szerokim zaangażowaniem i wsparciem mediów. „Mądrość z Natury” w unikatowy i zaskakujący sposób, jak na książkę, stała się obecna we wszystkich możliwych formach reklamy i komunikacji medialnej w Polsce.

Spotkanie autorskie poświęcone książce „Wszystkie moje mamy” z serii: Wojny Dorosłych - Historie dzieci

Opis książki od autorki, Renaty Piątkowskiej:
Wszystkie moje mamy to książka wpisująca się w serię książek opowiadających dzieciom o wojnie. Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. Czy można piękniej przeciwstawić się złu? „Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy” – powiedziała Irena Sendlerowa. I takie jest przesłanie tej książki.

Renata Piątkowska - ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Bielsku Białej, a jej pasja to jazda konna. W 2007 roku otrzymała drugą nagrodę za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Jest autorką książek dla dzieci: „Opowiadań dla przedszkolaków”, „Opowiadań z piaskownicy”, „Nie ma nudnych dni”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz