TRANSLATOR

Książkowe nowości lutego

Najkrótszy miesiąc roku przynosi sporo czytelniczych atrakcji. Wśród nich Patti Smith bujająca w obłokach, Joanna Szczepkowska odgrzebująca rodzinną przeszłość, niebezpieczne związki Beksińskich i kartograficzne cudeńko.

SOLOMON NORTHUP
ZNIEWOLONY
WYDAWNICTWO REPLIKA

Lata 40. XIX wieku. Czarnoskóry Solomon Northup pochodzi z północy Stanów Zjednoczonych. W przeciwieństwie do niewolników z Południa, jest doskonale wykształconym mężem i ojcem, cieszy się wolnością i szacunkiem. Do czasu – zostaje bowiem porwany i sprzedany w niewolę. Tak rozpoczyna się historia nowoczesnego Odyseusza, który przeżyje 12 lat jako podczłowiek, by cudem powrócić do rodziny. I napisać jedną z najbardziej wstrząsających książek w historii amerykańskiej literatury faktu.

Pamiętnik Northupa doczekał się dziesiątek wydań i przedruków. Teraz, przy okazji premiery głośnego filmu na jego podstawie w reżyserii Steve'a McQueena, mogą go poznać także polscy czytelnicy. Temat niewolnictwa był nam zawsze geograficznie i kulturowo dość daleki, tym bardziej może warto poznać relację z jednej z największych tragedii w historii ludzkości. Zwłaszcza że to relacja z pierwszej ręki.
Premiera: 4 lutego
  
STEPHEN HAWKING
MOJA KRÓTKA HISTORIA
WYDAWNICTWO W.A.B.

Jeden z najwybitniejszych umysłów przełomu wieków, autor "Krótkiej historii czasu" tym razem nie o wszechświecie, ale o sobie. Pierwsza autobiografia ikony współczesnej fizyki daje wgląd w życie geniusza dotkniętego śmiertelną chorobą. Bez wielkiego tragizmu, za to z dużą dawką humoru.

Hawking urodził się w trzechsetną rocznicę śmierci Galileusza. Gdyby wierzył w astrologię, być może dałoby mu to do myślenia, ale on postanowił poświęcić życie bardziej niezawodnym dziedzinom nauki. Wychowany w rodzinie ścisłych umysłów, od najmłodszych lat przejawiał znamiona wybitnego intelektu. Szybko rozpoczął studia na prestiżowych uczelniach w Oxfordzie i Cambridge, tam też przyszły pierwsze sukcesy w dziedzinie kosmologii. A wkrótce po nich pierwsze niepokojące objawy choroby, która kilka lat później na stałe przykuła Hawkinga do wózka inwalidzkiego. Niepełnosprawność nie przeszkodziła mu jednak w kolejnych odkryciach, które zrewolucjonizowały naukę.

Niecodzienna, pełna anegdot, napisana z ogromnym dystansem opowieść Hawkinga okraszona jest mnóstwem fotografii z prywatnego archiwum fizyka. Idealna lektura nie tylko dla studentów politechniki.
Premiera: 5 lutego

JUDITH SCHALANSKY
ATLAS WYSP ODLEGŁYCH
WYDAWNICTWO DWIE SIOSTRY

Podróże palcem po mapie mają wiele plusów. Są bezpieczne, nie trzeba się narażać na nagłe ulewy ani mordercze upały, oszczędza się tłuczenia niewygodnymi autobusami i pociągami. A nade wszystko – są najtańszą formą turystyki. W sukurs kanapowym podróżnikom przyjdzie nowa książka Judith Schalansky "Atlas wysp odległych". Przeznaczona właśnie do wycieczek bez ruszania się z domu.

Wiele o książce mówi jej intrygujący podtytuł: "Pięćdziesiąt wysp, na których nigdy nie byłam i nigdy nie będę". Schalansky odnalazła na mapach samotne spłachetki lądu leżące tak daleko od cywilizacji, jak to tylko możliwe. Pracowicie dokopała się do informacji o nich – statystyk, historii, raportów naukowych, które połączyła w opowieść o wyspach tak odległych i nieznanych, że mogłyby uchodzić za fantazję. Całość okraszona jest wielkoformatowymi mapami i nietuzinkowymi ilustracjami. Wszystko, by pobudzić wyobraźnię. Pięknie wydana książka dla nieuleczalnych marzycieli.
Premiera: 10 lutego

PATTI SMITH
OBŁOKOBUJANIE
WYDAWNICTWO CZARNE

Naczelna poetessa rocka powraca w roli pisarki. Po wzruszających "Poniedziałkowych dzieciach" tym razem Patti Smith pozwala czytelnikom zanurzyć się w świat swojego dzieciństwa.

"Obłokobujanie" to osobliwy zbiór fotografii, poetyckich impresji, snów, wspomnień i krótkich opowiadań, które Smith gromadziła przez lata. Ułożyła je w coś na kształt pamiętnika z okresu dojrzewania, zastrzegając jednocześnie, że wszystko, co opisała w książce, jest prawdą. Sama pieśniarka i pisarka o swoim najnowszym dziele mówi: Ktoś zapytał kiedyś, czy byłabym skłonna uznać Obłokobujanie za bajkę. Zawsze uwielbiałam i uwielbiam bajki, obawiam się jednak, że ta książeczka do nich nie należy. Praca nad nią wyrwała mnie z dziwnej apatii, żywię zatem nadzieję, że "Obłokobujanie" choć do pewnego stopnia napełni także czytelnika podobnie nieokreśloną, niecodzienną radością.

Osobliwy tom polecany wielbicielom literackiego kunsztu wokalistki, ale i amatorom poetyckich eksperymentów.
Premiera: 11 lutego

JOANNA SZCZEPKOWSKA
KTO TY JESTEŚ
WYDAWNICTWO CZERWONE I CZARNE

Wybitna aktorka, córka wybitnego aktora, wnuczka wybitnego pisarza. Joanna Szczepkowska kontynuuje swój wdzięczny romans z literaturą. Tym razem jednak oddaje do rąk czytelników nie nową powieść ani autorski dramat, ale sagę swojej rodziny. Pełną humoru, anegdot i barwnych postaci.

Szczepkowska, wychowana w domu o silnie zakorzenionej tradycji przedwojennej inteligencji, opowiada historię swojego dziadka Jana Parandowskiego, autora słynnej "Mitologii". Odkrywa tajemnice pochodzenia swojej rodziny, relacji z ojcem Andrzejem Szczepkowskim, jak z rękawa sypie anegdotami o wybitnych osobistościach świata literatury i sztuki, które nieustannie przewijały się przez artystyczne domostwo. Jej opowieści, poprowadzone charakterystycznym, pełnym delikatnej ironii i humoru stylem po raz kolejny udowadniają, że Szczepkowska jako pisarka radzi sobie równie dobrze, co aktorka. Rzecz nie tylko dla nostalgików.
Premiera: 19 lutego

MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA
BEKSIŃSCY. PORTRET PODWÓJNY
WYDAWNICTWO ZNAK

Ojciec – słynny w świecie malarz fantastycznych pejzaży zaludnionych przez postacie rodem z koszmaru. Syn – kultowy radiowiec, na którego audycjach wychowało się pokolenie muzycznych wrażliwców. Obaj nietuzinkowi, ekscentryczni, dziwni. A ostatecznie tragiczni. Syn – samobójca, który skończył ze sobą w Wigilię, zaledwie kilka dni przed początkiem nowego tysiąclecia. Ojciec – niespodziewana ofiara pechowej zbrodni.

"Beksińscy. Portret podwójny" to fascynująca opowieść o relacji dwóch indywidualności. Relacji trudnej, skomplikowanej, naznaczonej wzajemnymi pretensjami, ale i wzajemną fascynacją. Jak informuje wydawca, "To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie".

Biograficzny reportaż Magdaleny Grzebałkowskiej to pozycja obowiązkowa dla fanów twórczości ojca i dorobku syna Beksińskich. I przy okazji dość wstrząsająca analiza emocjonalnego chłodu, który potrafi niszczyć, ale i inspirować.
Premiera: 19 lutego

HERTA MÜLLER
NADAL TEN SAM ŚNIEG I NADAL TEN SAM WUJEK
WYDAWNICTWO CZARNE

Książki Herty Müller bez wątpienia nie należą do najpogodniejszych lektur. Mówiąc wprost, trudno chyba znaleźć bardziej dołującą pisarkę niż niedawna Noblistka. Wielbiciele jej nienajłatwiejszej twórczości będą więc mogli w lutym cieszyć się (albo raczej smucić) jej najnowszym tomem esejów "Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek".

Müller należy do grona autorek, które przez całe swoje życie piszą jedną opowieść. Nie inaczej jest w przypadku jej kolejnej publikacji. Tym razem w swoich esejach urodzona w Rumunii Niemka opowie swoim wielbicielom o beznadziei istnienia, strachu, przemocy oraz miażdżącej machinie historii i polityki. Czyli znów smutek, depresja i tragizm. Ale za to jak fantastycznie podany.
Premiera: 25 lutego

PETER HOOK
JOY DIVISION OD ŚRODKA. NIEZNANE PRZYJEMNOŚCI
WYDAWNICTWO BUKOWY LAS

Koniec lat 70., ponury robotniczy Manchester. Grupa 20-latków, zainspirowana koncertem Sex Pistols postanawia założyć własny zespół. W odróżnieniu od jazgotliwego punk rocka ich grupa gra hipnotyczną muzykę z depresyjnymi tekstami początkującego wokalisty Iana Curtisa. Szybko decydują się na przyjęcie nazwy Joy Division, zaczerpniętej od określenia domów publicznych działających w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Wydany kilka lat później debiutancki album grupy "Unknown Pleasures" spotyka się z wielkim uznaniem krytyków i publiczności. Cena kariery okazuje się jednak duża. Zbyt duża...

Książka "Joy Division od środka. Nieznane Przyjemności" nie jest pierwszą na rynku biografią zespołu. Jest jednak pierwszą napisaną przez jego członka – basistę Petera Hooka. To subiektywna opowieść o niepozornej przyjaźni, która zaowocowała powstaniem jednej z najbardziej wpływowych formacji w historii rocka. To także próba nowego spojrzenia na samobójstwo frontmana Iana Curtisa, którego śmierć zakończyła działalność Joy Division, ale i przyczyniła się do narodzin legendy zespołu. Lektura nie do pominięcia przez fanów muzyki.
Premiera: 28 lutego         


Źródło:
http://kulturaonline.pl/ksiazkowe,nowosci,lutego,tytul,artykul,17286.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz