TRANSLATOR

Czarne Inspiracje Plus z Adamem Robińskim

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Czarne Inspiracje Plus. Tym razem gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie będzie Adam Robiński, autor książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg".

Adam Robiński (ur. 1982) – dziennikarz, debiutował w „Życiu Warszawy”, związany m.in. z „Rzeczpospolitą” i „National Geographic Polska”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Jego debiutancka książka „Hajstry” została nominowana do nagrody podróżniczej Traveler w kategorii Podróżnicza Książka Roku.

Reportersko-eseistyczne „Hajstry” są książkowym debiutem Adama Robińskiego. Tytuł zbioru symbolicznie zapowiada jego zawartość – hajstra, czyli bocian czarny, to rzadki ptak, żyjący z dala od ludzkich siedzib. Powszechnie uważa się, że niełatwo go wytropić, ale – jak twierdzi Robiński – „trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać”. Sam bocian czarny traktowany jest tu jedynie emblematycznie, jako przykład skarbu, który można znaleźć w „krajobrazie bocznych dróg”. Okazuje się, że niedaleko Warszawy można poczuć się jak w lodowej pustce Grenlandii, zaś wycieczka kajakiem po Wiśle nie tylko zmienia perspektywę spojrzenia na miasto, ale też przynosi praktyczną wiedzę.(...) Łącząc własne obserwacje z wiedzą miejscowych oraz „wypisami z ksiąg użytecznych”, Robiński snuje niezwykłe, wymykające się podziałom gatunkowym opowieści.                                                    
Maciej Robert      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz