TRANSLATOR

Powtarzam jak mantrę: w sprawach zasadniczych – jedność, w drugorzędnych – wolność, a nad wszystko – miłosierdzie/ „Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość” Ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka

Ksiądz Jan Kaczkowski – kapelan, menadżer i szef puckiego hospicjum, jak sam o sobie mówił - onkocelebryta, ekskluzywny żebrak zafascynowany przedsoborową formą liturgii, zakochany w Bogu i Eucharystii. Człowiek autoironiczny, którego poglądy zmierzały zazwyczaj w poprzek różnym kościelnym schematom myślenia. Odważny w tezach dotyczących in vitro, aborcji, antykoncepcji i homoseksualizmu. Nie zakrywający oczu na grzechy Kościoła. 
Z wywiadu dowiadujemy się o życiu i duchowości księdza Jana. Poznajemy jego dom rodzinny, dowiadujemy się o mądrym wychowaniu, niezwykłych relacjach z babcią, która jako jedyna zaszczepiła w nim wiarę w Boga, słyszymy o pierwszym młodzieńczym antykościelnym buncie, jesteśmy też świadkami narodzin powołania, różnych doświadczeń w seminarium, pierwszych lat w roli księdza aż po pracę w hospicjum i moment zmagania się z chorobą.

Ksiądz Jan swoim życiem pokazał jak mówić o Bogu bez patosu i wpadania w zbędną retorykę, tak żeby dotrzeć do każdego. Swoją działalnością dał przykład godności, szacunku, dbałości i miłości bliźniego.

Książka może być idealnym prezentem świątecznym! Polecam.

Dorota Olejniczek-Klementewicz      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz