TRANSLATOR

Nominacje do Nagrody im. Beaty Pawlak

Książki Aleksandry Gumowskiej, Mateusza Janiszewskiego, Michała Książka, Adama Lacha, Małgorzaty Rejmer i Eli Sidi zostały nominowane do nagrody im. Beaty Pawlak przyznawanej tekstom na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Laureata poznamy 13 października.
Jak poinformowała w piątek Fundacja Batorego na liście nominowanych książek znalazły się: "Seks, betel i czary. Życie seksualne dzikich sto lat później" Aleksandry Gumowskiej (Znak), "Dom nad rzeką Loes" Mateusza Janiszewskiego (Czarne), "Jakuck. Słownik miejsca" Michał Książka (Czarne), "Stigma" Adama Lacha (wydawca: Adam Lach), "Bukareszt. Kurz i krew" Małgorzaty Rejmer (Czarne) oraz "Izrael oswojony" Eli Sidi (Muza).

Nagroda imienia Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 roku za tekst na temat innych kultur, religii i cywilizacji opublikowany w języku polskim. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola Beaty Pawlak, dziennikarki i pisarki, która 12 października 2002 zginęła w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali. Ustanowiony jej testamentem i noszący jej imię fundusz, powierzony został Fundacji im. Stefana Batorego.

"Nagroda ma tragiczny rodowód. Jej fundatorka i patronka, dziennikarka i pisarka Beata Pawlak, zginęła w antyzachodnim zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali w październiku 2002 roku. Zbierała tam materiał do kolejnej książki. W pozostawionym w Polsce testamencie wyraziła wolę, by powstała nagroda dziennikarska promująca ambitne teksty o świecie i idei dialogu między kulturami. Dziś znów żyjemy w czasie, kiedy dialog jest coraz trudniejszy. Jak go prowadzić, jak uprawiać dziennikarstwo, reportaż, literaturę, kiedy zewsząd płyną hiobowe wieści? Jedną z odpowiedzi są książki, które nominowano do Nagrody im. Beaty Pawlak" - podkreśla Adam Szostkiewicz, przewodniczący kapituły nagrody. 

Dotychczasowymi laureatami nagrody są: Joanna Bator, Max Cegielski, Artur Domosławski, Anna Fostakowska, Bartosz Jastrzębski, Marek Kęskrawiec, Piotr Kłodkowski, Cezary Michalski, Jacek Milewski, Jędrzej Morawiecki, Beata Pawlikowska, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski i Mariusz Szczygieł.

Nazwisko laureata poznamy podczas uroczystości w warszawskiej siedzibie Fundacji Batorego w dniu 13 października.

Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31800,nominacje-do-nagrody-im--beaty-pawlak.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz