TRANSLATOR

Tatuaże między książki!

Praca bibliotekarza najnudniejsza na świecie? Nonsens! Bibliotekarze z Rhode Island przełamują stereotypy na temat swojej profesji. Żebyś tylko nie skończył (a) w bibliotece! Przestroga, troska, ale i drwina... Słowa znane każdemu humaniście w wieku licealnym. Bo praca przy wypożyczaniu książek kojarzy się z monotonią i brakiem rozwoju, w lepszym wypadku - domeną intelektualistów oderwanych od rzeczywistości. A jednak są bibliotekarze, zdolni walczyć z tymi stereotypami i odważnie manifestować miłość do swojej profesji. Choćby na własnym ciele.
O pracownikach stanowych bibliotek w Rhode Island, usłyszała prawie cała Ameryka. Nie było portalu czy bloga, który nie opublikowałby ich zdjęć. To bowiem fotografie spoglądające na biblioteczne półki w inny niż zwykle sposób. Nie jako na "przechowalnię" moli książkowych, lecz miejsce spotkań ludzi z pasją. 

Sesja zdjęciowa powstała na potrzeby tegorocznego kalendarza Rhode Island Library Association. Stowarzyszenie chciało w ten sposób zebrać fundusze na własne przedsięwzięcia kulturalne. Ale prócz aspektu finansowego, liczył się sam przekaz akcji. Pokazanie bibliotekarzy jako osób energicznych, uśmiechniętych, otwartych na świat. Symbolem ich indywidualizmu stały się kolorowe tatuaże ozdabiające różne, odkryte części ciała. 

Połączenie świata książek ze sztuką tatuażu, dla twórców akcji niesie określone przesłanie. Jak wyjaśnia Emily Grace Mehrer, bibliotekarze są wyjątkowi, ponieważ dbają o ochronę historii i tradycji, jednocześnie walcząc z cenzurą i wspierając wydarzenia graniczne poznawczo. Tak samo i tatuaże mogą konserwować historię oraz przeciwstawiać się normom.

Społeczny odzew na akcję przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Kalendarz ze zdjęciami autorstwa Kate Fischer wykupiono na pniu. Media podkreślały fakt, iż wydawnictwo odzwierciedla bardziej nowoczesne oblicze bibliotekarstwa. Związane nie tylko z wypożyczaniem książek, ale i dostępem do nowoczesnych technologii czy obsługą materiałów audiowizualnych. W tym kontekście, praca bibliotekarza nabiera nobilitującego sensu. Z tatuażem czy bez...Źródło:
http://kulturaonline.pl/tatuaze,miedzy,ksiazki,tytul,artykul,17207.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz