TRANSLATOR

Oburzenie nową okładką książki "Charlie i fabryka czekolady"

Nakładem brytyjskiego wydawnictwa Penguin Books ukazała się książka "Charlie i fabryka czekolady" z nową, zmienioną okładką. Wzbudziła ona kontrowersje wśród czytelników, którzy nie spodziewali się takiego wyboru.
Na nowej okładce powieści Roalda Dahla widnieje dziewczynka, której twarz wygląda jak po liftingu. W Internecie rozgorzała dyskusja na temat tego, czy wydawnictwo Penguin Books dokonało właściwego wyboru. 

Na portalach społecznościowych pojawiły się wpisy osób, które otwarcie krytykowały nową okładkę. Wydawnictwu zarzucono m.in. niepotrzebne wplatanie seksualnych motywów do książki. Pojawiły się głosy, iż przypomina ona raczej okładkę "Lolity" Nabokova. 

Na okładce wykorzystano zdjęcie, które pochodzi z magazynu "Numéro" z 2008 roku. Jego autorami są Sofia Sanchez i Mauro Mongiello. Zdjęcie wykorzystano w artykule pt. "Najdroższa mamusi".
Wydawnictwo Penguin postanowiło wypowiedzieć się na temat nowej okładki książki Dahla. Według nich kontrowersyjne zdjęcie idealnie podkreśla sposób, w jaki pisał autor "Charliego i fabryki czekolady". Stawia dzieci w centrum zainteresowania. Oprócz tego zwraca uwagę zarówno na jasne, jak i ciemne strony życia.
Wznowienie książki jest częścią obchodów 50. rocznicy jej wydania. Powieść Roalda Dahla powstała w 1964 roku i doczekała się dwóch ekranizacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz