TRANSLATOR

Elementarz tradycji / warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 7-9 lat

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają dzieci w wieku 7-9 lat na przygodę z tradycją śladami Oskara Kolberga! Zajęcia zaczynają się 30 czerwca i potrwają do 13 lipca. Spotkania są bezpłatne.

Elementarz tradycji to warsztaty edukacyjne poświęcone kulturze tradycyjnej Lubelszczyzny. Najmłodsi spotkają się z twórcami ludowymi, muzykantami i animatorami kultury. Cykl zajęć obejmie 14 spotkań dotyczących takich tematów jak: sylwetka Oskara Kolberga, stroje ludowe, tradycyjna muzyka i zabawy dziecięce, rzemiosło i sztuka ludowa, obrzędy i zwyczaje, żywność, wiedza ludowa. Dzieci będą miały okazję nauczyć się toczyć naczynia na kole garncarskim, przenosić tradycyjne elementy strojów do współczesnej mody, czy wczuć się w rolę panny młodej podczas tradycyjnych oczepin. Wspólnie z Kapelą Braci Dziobaków poznają instrumenty tradycyjne, tańce, melodie i zabawy z Lubelszczyzny. Każde z zajęć to nowy temat, nowe odkrywanie tradycji i nowa zabawa!

Do projektu przygotowany został Elementarz tradycji – drukowana książeczka, w której zamieszczony został wybór tematów i zagadnień związanych z kulturą tradycyjną regionu Lubelszczyzny. Do książeczki załączona jest płyta, na której znajduje się animacja o życiu i pracy Oskara Kolberga Przygody Oskara, oraz melodie tradycyjne w wykonaniu Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.

Udział w projekcie to okazja do zdobycia nowej wiedzy, umiejętności, rozwijania zdolności twórczych, nawiązania nowych przyjaźni z innymi uczestnikami zajęć. Poprzez udział w projekcie chcemy rozbudzić w dzieciach potrzebę poszukiwania tradycji rodzinnych, co mamy nadzieję wpłynie również na rodziców i dziadków, którzy będą mieli okazję powrócić pamięcią do czasów swojego dzieciństwa.

Osoby zapisane obowiązuje udział w całym cyklu zajęć. Nie prowadzone są zapisy na pojedyncze warsztaty.  Zapisy pod numerem telefonu 81 533 08 18. Więcej informacji na www.warsztatykultury.pl

W zajęciach mogą wziąć udział również nauczyciele, którzy mogą uczestniczyć w realizowanym programie w formie wolnego słuchacza.

Elementarz tradycji to projekt realizowany przez Warsztaty Kultury w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga. 6 grudnia 2013 roku na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego rok 2014 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Oskara Kolberga.

Oskar Kolberg – kompozytor i folklorysta o najbogatszym dorobku w dziewiętnastowiecznej Europie. – utrwalił, w wydanych za życia 33 tomach monografii regionalnych, wierny obraz polskiej sztuki i kultury ludowej. Uważał on, że zachowanie tradycji stworzy fundament sprzyjający odrodzeniu Polski. Kolbergowska dokumentacja, tak pod względem ilościowym, jak i koncepcyjnym, nie ma precedensu w ówczesnym ludoznawstwie; ujawnia to już tytuł serii: Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz