TRANSLATOR

Zygmunt Miłoszewski, Jakub Żulczyk i Wit Szostak nominowani do Paszportów Polityki 2014

Ogłoszono nazwiska nominowanych do tegorocznych Paszportów Polityki. W kategorii literatura krytycy wybrali Wita Szostaka, Jakuba Żulczyka i Zygmunta Miłoszewskiego.
Jak tłumaczy jurorka tegorocznych Paszportów Polityki, Zofia Król, Wita Szostaka, autora opublikowanej w tym roku nakładem wydawnictwa Powergraph powieści „Sto dni bez słońca”, nominowano „za wrażliwe ucho, subtelnie prowadzoną melodię języka. I za próbę przełożenia historii Don Kichota na czasy współczesne”.

Jakub Żulczyk zwrócił uwagę krytyków swą najnowszą powieścią, „Ślepnąc od świateł” (Świat Książki). W uzasadnieniu Piotr Kofta napisał, że „współczesna Warszawa u Żulczyka jest jak Los Angeles lat 50. sportretowane przez Jamesa Ellroya: przykryta wieczną nocą, ogarnięta gorączką złota, pulsująca od zbrodni i pożądania, podkręcona i odurzona kokainą”.

Z kolei Zygmuntowi Miłoszewskiemu nominację przyniosła ostatnia część trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim („Gniew”), uznana przez jurorów za „świetne zakończenie najlepszego polskiego cyklu kryminalnego po 1989 roku”. Juliusz Kurkiewicz napisał w uzasadnieniu, że nominacja należała się Miłoszewskiemu „za literaturę gatunkową, która jest spełnioną obietnicą mądrej rozrywki, za polską realizację dominującej współczesnej recepty na kryminał, który powinien być również opowieścią o społecznych demonach – tak dobrą, że autor nie odstaje od światowej czołówki”.

Paszporty Polityki to jedna z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce, przyznawanych nieprzerwanie od 22 lat. Laureaci w poszczególnych kategoriach wybierani są na podstawie wskazań krytyków w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Celem Paszportów Polityki jest wyróżnienie utalentowanych, młodych ludzi, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę i mogą być najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Paszportami Polityki nagradzani są twórcy wychodzący naprzeciw obowiązującym trendom. Nagroda specjalna, jaką jest Kreator Kultury, trafia w ręce wybitnych osobowości świata artystycznego, za szczególne osiągnięcia w krzewieniu polskiej kultury.

Paszporty Polityki co roku udowadniają także, że hasło porozumienia ponad podziałami (w tym wypadku redakcyjnymi) jest możliwe, przynajmniej, jeśli chodzi o kulturę. Krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury wytypowali, jak co roku, trzech twórców w każdej kategorii, których osiągnięcia wydały im się ważne, a Kapituła wybiera Laureata w każdej kategorii.

W ostatnim wydaniu tygodnika „Polityka” (nr 50/2014) znajdziecie specjalny 16-stronicowy dodatek, w którym przedstawione zostaną sylwetki wszystkich nominowanych osób.

Uroczyste ogłoszenie laureatów nastąpi podczas gali w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w dniu 13 stycznia 2015 roku, transmitowanej w Telewizyjnej Dwójce.

Źródło:

fot. Zygmunta Miłoszewskiego i Jakuba Żulczyka – Leszek Zych/Polityka, Wita Szostaka – Mateusz Skwarczek/AG

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz