TRANSLATOR

Ponad 2,8 mln Polaków słucha audiobooków

Z badania przeprowadzonego przez PBS, we współpracy z serwisem audiobook.pl wynika, że około 4,8 mln Polaków sięgnęło kiedykolwiek po audiobooki. Z kolei liczba aktywnych użytkowników książek audio liczy przeszło 2,8 mln osób.
Większość Polaków wie o istnieniu książek audio. Oczywiście, korzystanie z takiej formy odbioru literatury to zjawisko o znacznie mniejszej skali. Podczas gdy około 6 na 10 Polaków deklaruje, że dotychczas słyszało o książkach audio (61%), to dopiero co 7. przyznaje, że korzystał z nich kiedykolwiek (14%), a co 11. deklaruje, że korzysta z nich obecnie (9%).

Słuchacze audiobooków to w głównej mierze osoby młode, stanu wolnego, legitymujące się wyższym lub średnim wykształceniem, zamieszkujące duże miasta. Bardzo ważną rolę w słuchalności audiobooków odgrywa zaawansowanie technologiczne użytkowników. Udział korzystających jest wyraźnie wyższy zarówno wśród internautów (13% vs. 1% nie-internautów), jak i wśród posiadaczy urządzeń mobilnych typu: laptop, tablet, smartfon. Odsetek słuchaczy audiobooków jest aż o 12 punktów procentowych wyższy w grupie użytkowników urządzeń mobilnych, niż wśród osób, które takich urządzeń nie posiadają (14% vs. 2%).

Po książki audio sięgają konsumenci, którzy z jednej strony nie boją się korzystać z innowacji produktowych, a z drugiej strony chętnie rekomendują produkty i usługi w swoim najbliższym otoczeniu. W związku z tym, w grupie słuchaczy audiobooków tkwi nie tylko duży potencjał nabywczy, ale także potencjał dla marketingu rekomendacji.

Słuchanie audiobooków nie jest zajęciem na co dzień – 17% słuchaczy audiobooków zalicza się do kategorii „heavy users”, czyli korzystających codziennie lub kilka razy w tygodniu. 8 na 10 użytkowników sięga po książki stosunkowo rzadziej. Użytkownicy książek audio najczęściej słuchają ich w domu (69%), nieco rzadziej w środkach transportu publicznego (35%) lub w samochodzie osobowym (14%, w tym 17% jako pasażer, a 14% jako kierowca). Do rzadkości należy słuchanie audiobooków w typowo publicznych miejscach tj. praca (9%), szkoła (9%), restauracja/kawiarnia (7%), sklep (6%).

23% użytkowników słucha ich w drodze do/z pracy, 22% w drodze do/z szkoły, 19% w drodze na urlop/wakacje. Słuchacze rzadko kiedy sięgają po książki w okolicznościach, w których musieliby wykazać się podzielnością uwagi, godząc jednocześnie słuchanie książki z wykonywaniem innej czynności np. podczas gotowania (10%), uprawiania sportu (10%), pracy (9%), czy robienia zakupów (4%).

Kombinacja ogólnych preferencji i przyczyn obiektywnych stanowi główną argumentację dla niesłuchania audiobooków. Przywiązanie do książki w tradycyjnej formie, brak odtwarzacza lub brak czasu, są najczęściej wskazywanymi barierami. Biorąc jednak pod uwagę wysoki potencjał rekomendacyjny w grupie użytkowników, można postawić tezę, że penetracja słuchaczy audiobooków w przyszłości będzie wzrastać.

Badanie zostało przeprowadzone przez PBS na przełomie marca i kwietnia tego roku na losowej próbie 2 tysięcy Polaków w wieku powyżej 15 lat.


fot. Jeff Daly
źródło: PBS

Źródło:
http://booklips.pl/newsy/ponad-28-mln-polakow-slucha-audiobookow/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz