- Przyprowadź znajomych – przyjaciela, członka rodziny, czy grupę młodzieży. Pokaż im, co lubisz najbardziej i zaoferuj pomoc w założeniu własnej karty bibliotecznej.
- Przekaż darowiznę– rozważ możliwość wsparcia finansowego lokalnej biblioteki. Umożliwi to bibliotece rozszerzenie i poprawę jakości oferowanych usług.
- Zasil księgozbiór – przekaż książki lub wraz ze znajomymi zasponsoruj zakup czasopism dla swojej biblioteki.
- Zostań wolontariuszem – zapytaj pracowników biblioteki, jak najlepiej możesz pomóc – czytając dzieciom baśnie, pomagając seniorom w korzystaniu z komputerów, a może nastolatkom w odrabianiu lekcji?
- Promuj bibliotekę – w imieniu stowarzyszenia, firmy lub grupy mieszkańców zgłoś kandydaturę biblioteki do tytułu instytucji roku.
- Wyślij list do mediów – do redaktora lokalnej gazety z informacją o tym, dlaczego biblioteka jest ważna dla ciebie i innych mieszkańców.
- Bądź rzecznikiem biblioteki – przemawiaj w jej imieniu na spotkaniach lokalnych stowarzyszeń, grup i organizacji. Do udziału w takim spotkaniu zaproś dyrektora i kierownika biblioteki, po to, by opowiedział/a o działalności, ofercie i potrzebach biblioteki.
- Weź udział w posiedzeniu rady miasta/ gminy/ powiatu – to znakomita okazja, by publicznie podziękować za wspieranie biblioteki. Albo wyślij przedstawicielowi Rady krótką informację o tym, jak często korzystasz i jak bardzo cenisz swoją bibliotekę.
- Angażuj innych – opracuj krótkie wystąpienie (zdanie lub dwa), które pomoże ci szybko wyjaśnić, dlaczego biblioteka jest równie ważna i potrzebna jak wodociągi i wygłaszaj je, gdy tylko masz okazję, by zachęcić do angażowania się na rzecz biblioteki.
- Uwzględnij bibliotekę planując testament – możesz, na przykład, zaplanować przekazanie bibliotece księgozbioru.
Źródło:
http://biblioteka.zok.zlocieniec.pl/wspieraj-bibliotek%C4%99/10-prostych-sposob%C3%B3w-wspierania-biblioteki.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz